10. Maj 2024 - 09:32h
Ova panel diskusija okuplja stručnjake i aktiviste koji će istražiti kompleksnu temu govora mržnje u kontekstu slobode izražavanja i zaštite prava drugih.
Govor mržnje online predstavlja ozbiljan problem koji sve više utiče na društvenu atmosferu i pojedince. To je izražavanje koje podstiče ili propagira netrpeljivost, diskriminaciju ili nasilje prema pojedincima ili grupama na osnovu njihove pripadnosti određenoj grupi ili kategoriji, kao što su rasa, religija, nacionalnost, seksualna orijentacija ili drugi identitetski faktori.
Bitno je zaustaviti govor mržnje iz nekoliko ključnih razloga. Prvenstveno, on direktno ugrožava bezbjednost i dobrobit onih koji su meta napada, stvarajući atmosferu straha i nesigurnosti. Drugo, podstiče polarizaciju društva i doprinosi dubljoj podjeli među ljudima. Treće, online prostor omogućava govor mržnje da se širi brzo i da utiče na širok krug ljudi, uključujući mlade ljude koji su posebno ranjivi na uticaj ovakvih sadržaja. Zaustavljanje govora mržnje zahtijeva angažovanje svih aktera društva, uključujući vladine i nevladine organizacije, platforme za društvene medije i pojedince. Neophodno je raditi na edukaciji ljudi o štetnosti ovakvih izražavanja, jačanju pravnih okvira koji regulišu ovakve aktivnosti i promovisanju kulture poštovanja različitosti i inkluzivnosti.
Sve dok postoji prostor za širenje govora mržnje, postojaće i rizik od negativnih posledica po pojedince i društvo u celini. Zbog toga je od suštinske važnosti zajednički rad na stvaranju sigurnijeg i tolerantnijeg online okruženja za sve.
U panel diskusiji učestvovat će Anida Sokol, Tamara Skrozza i Azra Husarić